آشنایی با جزیره قبرس

آشنایی با جزیره قبرس


“به قبرس خوش آمدید،جناب” اوتلو، ویلیام شکسپیر.

قبرس ، جزیره ای بهشتی با زیبایی های طبیعی بینظیر و مملوء از گنجینه های تاریخی است که بعد از سیسیل و ساردینیا سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه محسوب می‌شود .این جزیره در شرقی ترین آبهای درخشان مدیترانه قرار دارد که از شمال به ترکیه(مسافت:71 کیلومتر)، از جنوب به مصر(مسافت:384 کیلومتر) و از شرق به سوریه(مسافت:98 کیلومتر) محصور می شود.

قبرس شمالی به دلیل داشتن محیطی آرام به دور از ترافیک و آلودگی شهری، طبیعتی بکر و دست نخورده ، آب هوای مدیترانه ای و از همه مهمتر آداب و رسوم و فرهنگ غنی، نه تنها باعث جذب گردشگران فراوانی از سراسر دنیا شده است بلکه بسیاری از آن ها را مجذوب به اقامت و ادامه زندگی در این جزیره کرده است.

از دلایل شهرت قبرس شمالی به عنوان یک مکان توریستی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. امنیت بسیار بالا

۲.سواحل زیبا و گرم

۳. آب و هوای مدیترانه ای و پاک

۴.طبیعت بکر

۵.مکانهای تاریخی بسیار

 قبرس شمالی دارای ۳ شهر مهم است :

1- لفکوشای شمالی یا نیکوزیای شمالی ( Kuzey Lefkoşa):

این شهر پایتخت و بزرگترین شهر قبرس شمالی است که نیمه شمالی آن در اختیار جمهوری قبرس ترک می باشد. جمعیت لفکوشای شمالی تا سال 2011، نزدیک به 62 هزار نفر  و جعیت کل کلان شهر نیکوزیا 83 هزار نفر اعلام شده است.

لفکوشای شمالی پایتخت سیاسی،اداری و اقتصادی قبرس شمالی می باشد و دارای مراکز مهم تجاری، مغازه های فراوان، مراکز خرید مدرن، رستوران و پاتوق های تفریحی سرگرمی است. مراکز تولید پارچه، چرم، سفال، پلاستیک، و سایر محصولات نیز در این کلان شهر متمرکز شده‌است. لفکوشا تنها شهری در این جزیره است که به دریا متصل نیست.

لفکوشا محل تلاقی تاریخ و مدرنیته با یکدیگر می باشد. راسته دیوار تاریخی واقع در میدان سارایونو (Sarayönü) در کنار مغازه های مدرن و مراکز فرهنگی و تفریحی در محله ی دربویو(Dereboyu)، لفکوشا را به عنوان شهری با سطح رفاه بالا و توسعه یافته معرفی کرده است. افزایش جمعیت در سال های اخیر در این شهر منجر به توسعه بزرگراه ها با استانداردهای روز دنیا شده است. آمار برگرفته از سایت ال جی سی نیوز نشان میدهد که نرخ رشد ساخت و ساز در سال 2019 نسبت به سال 2018 رشد چشمگیری داشته است.

لفکوشای شمالی میزبان فستیوال های جهانی بسیاری در زمینه های تئاتر،موسیقی و هنرهای تجسمی است. این شهر  34 هزار نفر دانشجو از سراسر دنیا را جذب دانشگاه های خود کرده است

گیرنه(Kyrenia):

یکی از زیباترین شهرهای قبرس شمالی می باشد که هنوز مثل دوران عثمانی بندر باقی مانده است.

قلعه گیرنه مشرف به بندر بزرگ شرقی، نمایی بی نظیری از شهر را به شما ارائه می کند که گردشگران تور قبرس را محسور می کند. اگر در اطراف اسکله بروید، در کوچه های پر پیچ و خم آن خانه های ویرانه چوبی زیادی را می بینید.. به کافه های روبروی بندر بروید و پا روی پا بیاندازید و در رویای این منظره زیبا غرق شوید!

گیرنه بندرگاه زیبا به شکل هلال رستوران ها و کافی شاپ های متعددی دارد که خصوصا در فصل تابستان شاهد حضور گردشگران زیادی در آن جا هستیم.

در موزهای شهر میتوان با تاریخچه گیرنه به خوبی آشنا شد. رسوم اجدادی ، مذهب و صنعت کشتی رانی از جمله این موارد است.

 موزه کشتی شکسته ها
در درون قلعه گیرنه کشتی شکسته بازرگانی یونانی که قدمت آن به قرن چهارم می رسد را به همراه اشیا و خم ها در معرض عموم قرار داده است.

موزه آیکن
در کلیسای معروف مایکل آرچنجل  برخی از وسایل و نقاشی های قدیمی و البته مذهبی را نمایش می دهد.

فاماگوستا(Famagusta):

فاماگوستا یکی از شهر های بزرگ قبرس شمالی است که با دیگر شهر ها و مکان ها تفاوت بسیار دارد.

این شهر که با نگاهی به هر طرف آن می توان معماری قرون وسطایی را حس کرد ، در شرق دریای مدیترانه واقع شده است.

فاماگوستا در قرن ۱۴ میلادی زمانی که ژنوی ها بر این شهر حکومت می کردند مورد تهاجم دولت عثمانی قرار گرفت. این شهر محصور شده در بین دیوار ها دارای جاذبه های دیدنی و تاریخی بسیار است.

از بالای برج اتللو ساخته شده در قرن ۱۲ می توانید مناظر عجیبی که این دیوار ها خلق نموده اند را ببینید و یا در کنار این شگفتی دست ساخته بشر قدم بزنید. مسجد مصطفی پاشا و حمام Kirtikli از بنا های زیبایی هستند که در این بخش قرار دارند.

بازدید از سالامیس باستانی با قدمت هزار ساله را نباید از دست داد. این ناحیه تاریخی مخروبه هایی مانند ستون ها ، معبد ها ، آمفی تاتر و کلیسای Agois Epifanios را در معرض عموم قرار داده است. بنابراین در صورتی که قصد سفر به قبرس شمالی را داشتید از جاذبه های گردشگری فاماگوستا قبرس غافل نشوید.

نوار ساحلی فاماگوسا با مناظر چشم انداز و خیره کننده خود یکی از جاذبه های بی نظیر طبیعی است.

ساحل های بدیز و گلاپسایدز از ساحل های شنی و شیکی است که اوقات خوشی را در آن جا سپری خواهید کرد. حمام آفتاب گرفتن در سواحل و شنا و غواصی از کار هایی هستند که می توانید با انجام آن ها لذت ببرید. سواحل ایاناپا و لارناکا نیز در فاصله کوتاهی از آن قرار گرفته اند.